ANASAYFA ZİYARETÇİ DEFTERi FOTOGALERİ NOSTALJİ GALERİSİ VİDEOLAR ÜYE BORÇ SORGULAMA İLETİŞİM

HAVA DURUMU

TRABZONISTANBUL

TIKINTI Burger & Maxi Pizza

Maçka'nın En Lezzetli ve En Eski Hamburger ve Pizza Üretim Tesisi. (08:00-22:00 arası online sipariş alınır.)
www.tikintiburger.com

Kültürel Değerler

Köyümüzde iki adet kilise vardı biri sanaya diğeri mulaga mevkiinde,Bunları Ortaçağ’dan kalma ihtimali var.  Şu bir gerçek ki, köyümüzdeki kiliseler ibadet amaçlı kurulmuş. Ayrıca 1840’dan sonra köyümüzdeki bu kurumlar siyasal amaçlarla da kullanılmıştır. Bu iki kilise 1960 yıllarda İnönü ’nin talimatı üzerine yıkılmıştır. 

Soğuksu şenliği köyümüzün kuruluş yıllarına dayanan köylülerin dağda akan soğuk bir suya gidilerek yazları çok soğuk olması dikkatlerini çekmiş olmalı ki bu suyun şifalı olacağı kanısına varılarak bir hurafe düşüncesiyle suyun etrafına giysilerinden bir parça bez barçası koparıp asarak orada bir emanet gibi bırakmak ve dilek tutmak suretiyle burayı ziyaret ediyorlardı bunun neşesi olarak ta köyün yayla sınta eğlence düzenleniyordu bu suyun ve eğlencenin düzenlendiği yer yıllar sonra ocaklı köyüne satılarak bizim mirasımız bu şekil ocaklı soğuksu şenliğine dönüşmüş oldu.  

Kayabaşı mevkiinde çoban derneği diye bir festival her yıl yapılır. Bu festival dedelerimizin yayla hayatının son günlerinde hayvan güden kişilere verilen ad çoban olması nedeniyle onların bir araya gelerek sezonun bitiminde bir kutlama oluşumu yaratarak bir taha bir yıl sonra buluşma dileğiyle oluşan festival. Bu bölge turizm bakanlığı tarafından turizm alanına katılarak burta düzenli eğlenceler ve tatil amaçlı oluşumlar yaratarak burtaki bu geleneğimizi ihale usulü Akçaabat ışıklara verdiğinden bizler bu festival’imizden de mahrum kalmış olmaktayız. Kaya başı bizim topraklarımız fakat işletmeciliği Akçaabat a verilmiş ihaleye katılan alma hakkına sahip.

 

 

Bu sayfa 4350 defa görüntülenmiştir.

GÜNCEL HABERLER

ANKET

Dernek Yönetimi Sizce Başarılımı ?Tüm Anketler

TRABZON MAÇKA SINDIRAN KÖYÜ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

 Kazım Karabekir Mahallesi 1016 Sk. No:7 ESENLER / İSTANBUL

Tel: (0212) 645 02 52

[ Tasarım & Editör : İlhan ÖZTÜRK ]
Yönetim